Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo
Nie zmniejsza się ilość osób zakładających panele fotowoltaiczne. Do głównych powodów zainteresowania fotowoltaiką należą stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz chęć uniezależnienia się od otoczenia.
O czym należy pamiętać, zakładając fotowoltaikę?
Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej należy przede wszystkim, zaznajomić się z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Panele fotowoltaiczne zgodnie z obowiązującym prawem można założyć na swojej posesji w każdym momencie i bez większych formalności. Przepisy nie określają, kto musi, taką instalację montować. Obowiązkiem jest tylko, poinformowanie lokalnego dostawy o zamiarze podłączenia instalacji do sieci. Najlepszym wyborem jest zatrudnienie fachowców, którzy zajmują się projektowaniem i przygotowaniem schematów instalacji. Projekt jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnego budynku. Niejednokrotnie można także liczyć na pomoc w zgłoszeniu instalacji do operatora oraz w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Na rynku działa wiele firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaiki, ale wybierzmy firmę TELDAW.
Jakie przepisy dotyczące fotowoltaiki obowiązują w polskim prawie?
Obecnie zmieniają się zasady współpracy z zakładami energetycznymi. Przyszli właściciele paneli fotowoltaicznych, muszą liczyć się z innymi warunkami umowy rozliczania. Obecnie obowiązuje bardzo korzystny układ. Nadmiar energii, którą właściciel oddał do zakładu energetycznego, może zostać odebrana w 70-80 procentach w późniejszym terminie. Jest to tym bardziej opłacalne, że latem mamy dużo słońca, natomiast zimą słońca jest mało. Nowe przepisy zmieniają tę zależność. Nowi właściciele będą zobowiązani handlować energią. Sprzedaż prądu ma odbywać się po cenach hurtowych, ale już zakup po cenach detalicznych. Jest to mniej korzystne, jednak z drugiej strony w końcu można zainwestować w magazyny energii zupełnie legalnie. To dodatkowy wydatek, ale który sprawdzi się, gdy dojdzie do awarii sieci elektrycznej.