Jak dobrze dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?
Instalacja PV, czyli instalacja fotowoltaiczna. Jest to cały zestaw urządzeń służący do wytworzenia prądu z energii słonecznej. Panele przechwytują promienie słoneczne i wytwarzają prąd stały. Taki prąd płynie do inwertera, gdzie jest zamieniany na prąd zmienny. I taki właśnie prąd mamy w naszych gniazdkach. Niezależnie od rodzaju instalacji w jej skład wchodzą: panele, inwerter, zabezpieczenie przeciw napięciowe i system montażowy.
Budowa instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika kojarzy nam się z panelami fotowoltaicznymi, które widzimy np. na dachach domów. Ale przecież do prawidłowego funkcjonowania potrzebnych jest jeszcze kilka innych elementów. Panele są kluczowym elementem instalacji. To one zmieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały. Najbardziej wydajne są panele monokrystaliczne. Każda ich komórka jest zbudowana z jednego kryształu, dzięki czemu elektrony mają więcej miejsca do poruszania się. Ważnym elementem jest inwerter, zwany często falownikiem. Jego zadanie polega na przekształceniu prądu stałego w zmienny. Śledzi on również napięcie na panelach. Zakładając odpowiednią aplikację, możesz na bieżąco obserwować, ile prądu produkują Twoje panele, a ile zużywasz.
Co wziąć pod uwagę dobierając instalację?
Konieczne jest wykonanie pomiarów w przestrzeni montażowej oraz określenie wymiarów wszelkiej infrastruktury zacieniającej. Dalej należy wykonać audyt rocznego zużycia energii elektrycznej w budynku na podstawie rachunków. Przemyśleć, czy nie planujemy zakupu dodatkowego urządzenia elektrycznego np. suszarki bębnowej. Należy pamiętać, że produkcję energii z instalacji zależy od kąta jej nachylenia do powierzchni terenu oraz odchylenia od południa. Dopiero uwzględniając wszystkie parametry, możemy dobrać odpowiednio moc i zaprojektować instalację.