Na czym polega modernizacja rozdzielnic elektrycznych?
Stosowane zarówno w przemyśle, jak i w instalacjach domowych - rozdzielnice elektryczne stanowią bardzo ważny element dla prawidłowego przepływu energii elektrycznej. Z czasem wszystko jednak ulega znacznej eksploatacji, i tak też jest w przypadku rozdzielnic. W związku z tym przestarzała instalacja elektryczna wymaga przebudowy i modernizacji, która zapewni jej poprawne funkcjonowanie - bez awarii sprzętu i zgodnie z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowników.
Działanie rozdzielnicy elektrycznej
W pierwszej kolejności należy dokładniej wytłumaczyć, na czym polega funkcja rozdzielnicy elektrycznej. Jest to element układu elektroenergetycznego, którego głównym zadaniem jest rozdział, przetwarzanie i przesył energii elektrycznej pomiędzy obwodami i podsystemami. W związku z tym rozdzielnicę można niejako uznać za „serce” instalacji, zważywszy na to, że korzystanie z energii w budynku bez tego elementu byłoby niemożliwe. Co więcej, ma ona również funkcję ochrony obwodów elektrycznych przed uszkodzeniami lub zanieczyszczeniami, a dla zachowania bezpieczeństwa jest wyposażona w wyłączniki, które podczas awarii odcinają dopływ prądu.
Naturalnie istnieje wiele rodzajów rozdzielnic elektrycznych, które można podzielić ze względu na wysokość napięcia, konstrukcję czy funkcję pełnioną w układzie elektroenergetycznym. Każdy typ będzie charakteryzował się innymi cechami - jednak niezależnie od specyfiki, wszystkie rozdzielnice z czasem będą potrzebowały odpowiedniej modernizacji.
Modernizacja starej rozdzielnicy
Przeważnie każdy bardziej poważny remont instalacji elektrycznej wiąże się z koniecznością wymiany rozdzielnicy - zwłaszcza tych starych, które nie są odpowiednio przystosowane do obecnie stosowanych rozwiązań. Wymiana wiąże się natomiast z koniecznością zdemontowania licznika energii elektrycznej, w związku z czym elektryk wykonujący modernizację musi o tym powiadomić miejscowy zakład energetyczny. Po wykonanym montażu powinna zostać zgłoszona konieczność zaplombowania urządzenia.
Rozdzielnice zgodne z aktualnymi normami to te, które zawierają urządzenia modułowe montowane na znormalizowanej szynie instalacyjnej. Tradycyjne bezpieczniki topikowe są już przeżytkiem, które nadają się jedynie do wymiany - tym bardziej biorąc pod uwagę, że mogą stanowić niebezpieczeństwo dla domowników. Stara niezabudowana tablica stwarza zagrożenie porażeniem, a nieprzystosowane topiki mogą wywołać pożar.