Z czym wiąże się wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu?
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu to dość skomplikowana operacja, wiążąca się z brudnymi pracami, której mogą podjąć się tylko wykwalifikowani fachowcy. Wiele osób mieszka w starych lokalach, w których co prawda instalacje nadal działają, ale daleko im do współczesnych standardów bezpieczeństwa.
Dużą niedogodnością obniżającą znacznie komfort codziennego funkcjonowania może być również zbyt mała liczba gniazdek, przez co domownicy zmuszeni są do korzystania z wielu rozgałęziaczy i przedłużaczy. W takiej sytuacji najrozsądniej jest zdecydować się na wymianę całej instalacji elektrycznej, dzięki czemu będziemy mogli ją możliwie najlepiej dostosować do potrzeb wszystkich mieszkańców, a także zmodernizować, co znacznie poprawi jej bezpieczeństwo. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu, na czym polega wymiana starej instalacji elektrycznej i z jakimi czynnościami trzeba się w takim wypadku liczyć.
Wymiana instalacji elektrycznej krok po kroku:
1. Dobrze przemyślany plan
Podstawą każdej wymiany instalacji elektrycznej powinien być dobrze przemyślany plan. Należy zastanowić się, gdzie powinny znajdować się dodatkowe gniazdka, punkty czy łączniki oświetleniowe oraz, gdzie i w jakim ustawieniu dokładnie będą stały urządzenia elektryczne. Informacje te przekazujemy elektrykowi, który na ich podstawie przygotuje szczegółowy plan nowej instalacji. Dzięki precyzyjnemu planowi uda nam się optymalnie dopasować nową instalację do potrzeb wszystkich domowników i uniknąć ewentualnych przyszłych rozczarowań.
2. Wycinanie i wykuwanie bruzd na przewody elektryczne
Kiedy mamy już gotowy dokładny plan, można zacząć prace. Konieczne jest wycięcie i wykucie bruzd w tynku. To w nich będą następnie układane nowe przewody. Niestety ten etap prac wiąże się ze sporym brudem, w pomieszczeniach będą unosić się duże ilości pyłu, dlatego, zanim fachowcy przystąpią do pracy, zabezpieczmy foliami lub kartonami ochronnymi podłogi, meble i sprzęty.
3. Gipsowanie dziur i malowanie ścian
Gdy przewody są już właściwie rozłożone w bruzdach, trzeba je zagipsować, a następnie pomalować ściany.
4. Wymiana rozdzielnicy
Kiedy już położone są nowe przewody, konieczne jest wymienienie rozdzielnicy. To niepozorne na pierwszy rzut oka urządzenie jest sercem każdej instalacji elektrycznej. Znajdują się w niej wyłączniki nadmiaroprądowe i różnicoprądowe, których zadaniem jest zabezpieczanie poszczególnych obwodów i całej instalacji. Wybór odpowiedniej rozdzielnicy zostawmy elektrykowi, który dobierze optymalne urządzenie spełniające wszystkie nasze potrzeby.
5. Montaż specjalnych ochronników
Elektryk musi też zamontować specjalne ochronniki, które będą zabezpieczać nową instalację przed niespodziewanymi skokami napięcia.
6. Montaż nowych gniazdek i włączników
Na końcu następuje montaż nowych gniazdek i włączników. Obecnie w sklepach mamy do wyboru mnóstwo różnych wzorów i kolorów tych elementów. Dobrze, jeżeli będą one jednolite w całym domu i nie będą rzucały się w oczy. Starajmy się je jak najlepiej dopasować do koloru ścian i aranżacji wnętrz.